Mateřská škola Plavy
Plavy

Zajíčci

Vítáme Vás u zajíčků

U „Zajíčků“ je zapsáno 25 dětí ve věku od 3 do 7 let.

I toto oddělení je věkově smíšené a tím dětem lépe nahrazuje rodinu. Každá rodina je heterogení – smíšená. Je to přirozenější prostředí pro děti. Navíc děti mohou pobývat v oddělení se svými sourozenci nebo mladším či starším kamarádem s kterým by se jinak do třídy nedostaly. Tří až čtyřleté děti se od starších dětí samovolně učí, přesto nejsou ochuzeny o hry přiměřené jejich věku. Starší děti mladší kamarády chrání a pomáhají jim. Starší děti mají potřebu ukázat mladším dětem co již umí, jsou více podněcovány k mluvení, hledání a poznávání. Věkově smíšená skupina lépe umožňuje osobnostní rozvoj dítěte. Naopak práce pedagoga je ve smíšené třídě mnohem náročnější. Třída zajíčků je vybavena hračkami a pomůckami, které pomáhají rozvíjet celkovou osobnost dítěte. Snažíme se vytvářet ve třídě příjemnou atmosféru. Poskytujeme dětem dostatek vhodných podnětů a nabídek činností, které u dětí vzbuzují zvídavost, podněcují tvořivost a zájem poznávat nové věci.

Děti zdokonalují své schopnosti a dovednosti a v oblasti rozumového vývoje, jazykového, mravního a citového, estetického, tělesného, pracovního, výtvarného a hudebně-pohybového. Dozrává a rozvíjí se jejich psychická i fyzická zdatnost. S nejstaršími dětmi – předškoláky se soustřeďujeme na přípravu na ZŠ, aby děti byly samostatné a dostatečně sebevědomé, aby zvládly všechny požadavky v 1. třídě na ně kladené.

Zaměřujeme se na individuální přístup ke každému dítěti dle jeho potřeb. I v tomto oddělení se odpolední spánek týká jen mladších dětí. Předškoláci pouze odpočívají na podložkách a potom se věnují odpoledním kroužkům nebo přípravě na školu. Máme zde kroužek ekologické výchovy, hudebně-pohybový kroužek, logopedický a kroužek kuchtíků, každý týden tu probíhá výuka anglického jazyka.

Děti vychováváme ke kladnému vztahu k přírodě, zdravému životnímu stylu. Ve třídě udržujeme kamarádské a přátelské ovzduší, děti se učí dodržovat základní společenská pravidla. V průběhu celého roku plánujeme pro děti zajímavé akce – divadla, výlety, besídky, pořádáme maškarní ples, dětský den…

Snažíme se také spolupracovat s rodiči, vhodnou formou je zapojovat do dění v MŠ. Přejeme si, aby do naší školky chodily děti rády , aby se jim u nás líbilo.

Režim dne zajíčků

6.30

• otevření MŠ, děti se scházejí v určené třídě
  • po celý den sebeobslužný pitný režim
  • děti odcházejí do své třídy
  • spontánní hry a činnosti dětí podle jejich volby a výběru
  • individuální rozvíjení dětí učitelkou v různých oblastech
  • rozvíjení podnětů nabídnutých učitelkou –individuální, skupinové, společné činnosti

8.15

• společné přivítání dne v „komunitním kruhu“
  • spontánní hrové a řízené pohybové aktivity dětí
  • průběžná samoobslužná svačina podle potřeb dětí, čištění zubů

9.00

• společné, skupinové či individualizované činnosti nabízené a řízené učitelkou dle TVP
  • postupné dokončení činností a prací
  • vzájemná diskuze, zhodnocení činností a výběr námětů pro další činnosti

9.45

• odchod na pobyt venku, v letních měsících již dříve (od 9.15 hodin)
  • pokud není vhodné počasí – pohybové aktivity ve škole

11.30

• společný oběd, hygiena, čištění zubů

12.30

• začíná společný čas relaxace, klidu a odpočinku, do 14.00 – 14.15 hodin dle ind. potřeb

13.00

• odpolední zájmové kroužky ( ekologický, logopedický, hud. pohybový a kroužek kuchtíků) - předškoláci + mladší děti dle zájmu
  • příprava na školu – předškoláci
  • pobyt venku ( dle počasí )

od 14.00 – od 14.30

• hygiena, oblékání
  • společná odpolední svačina

od 14.30 – do 16.00

• spontánní i řízené aktivity dětí
  • soustředění dětí v určené třídě či na zahradě a postupný odchod domů

16.00

• uzavření MŠ

Přehled je pouze orientační.

MŠ Plavy

Když dne ubývá, horka přibývá.

Na Markétu když prší, ořechy ze stromu srší.

Svátek má Markéta

Zítra má svátek Karolína

Státní svátky a významné dny na zítřek:

• Mezinárodní koupací den
  • Mezinárodní den alternativ ke spalovnám
— Další informace —
Kde nás najdete?