Krtečci

Vítáme Vás u krtečků

Do této třídy chodí 25 dětí ve věku 3 až 7 let. Za dveřmi s obrázkem krtečka najdete hezkou třídu, nově rozšířenou o další prostory. Toto oddělení je věkově smíšené a tím dětem lépe nahrazuje rodinu. Každá rodina je heterogení – smíšená. Je to přirozenější prostředí pro děti. Navíc děti mohou pobývat v oddělení se svými sourozenci nebo mladším či starším kamarádem s kterým by se jinak do třídy nedostaly. Tří až čtyřleté děti se od starších dětí samovolně učí, přesto nejsou ochuzeny o hry přiměřené jejich věku. Starší děti mladší kamarády chrání a pomáhají jim. Starší děti mají potřebu ukázat mladším dětem co již umí, jsou více podněcovány k mluvení, hledání a poznávání. Věkově smíšená skupina lépe umožňuje osobnostní rozvoj dítěte. Naopak práce pedagoga je ve smíšené třídě mnohem náročnější. V tomto oddělení se děti seznamují s novými kamarády a postupně se sžívají s kolektivem svých vrstevníků, učí se kamarádským vztahům a samostatnosti.

V bezpečném prostředí, kde se děti cítí dobře, se snažíme rozvíjet jejich schopnosti a seznámit je se světem kolem nás. Děti postupně zvládají sebeobsluhu – oblékání, hygienu a stolování. Mají k dispozici spoustu hraček pro rozvoj jemné motoriky, fantazie a kreativity.

Učitelky se snaží během dne děti zapojit do veškerého dění. Hodně zpíváme, kreslíme, malujeme a učíme se nové tanečky a básničky. Učitelka dává možnost dětem dokončit hru, včas upozorňuje na dokončení činnosti, respektuje individuální tempo dítěte.

Věnuje se vztahům ve třídě, pozitivně motivuje děti – chválí. Odměnou pro ni je vidět třídu usměvavých, spokojených dětí. Dětí, které den ode dne zdokonalují své dovednosti a těší se do své „krtečkovské“ třídy. Těší se, protože vědí, že je zde čeká plno hezkých okamžiků.

Režim dne krtečků

6.30

• otevření MŠ, děti se scházejí v určené třídě
  • po celý den sebeobslužný pitný režim
  • spontánní hry a činnosti dětí podle jejich volby a výběru
  • individuální rozvíjení dětí učitelkou v různých oblastech
  • rozvíjení podnětů nabídnutých učitelkou – individuální, skupinové, společné činnosti

8.15

• společné přivítání dne v „komunitním kruhu“
  • spontánní a řízené pohybové aktivity dětí
  • svačina, čištění zubů

9.00

• společné, skupinové či individualizované činnosti nabízené a řízené učitelkou dle TVP
  • postupné dokončení činností a prací
  • zhodnocení činností

9.45

• odchod na pobyt venku, v letních měsících již dříve (od 9.15 hodin)
  • pokud není vhodné počasí – pohybové aktivity ve škole

11.30

• společný oběd, hygiena

12.30

• začíná společný čas relaxace, klidu a odpočinku, do 14.00 – 14.30 hodin dle ind. potřeb

od 14.00 – od 14.30

• hygiena, oblékání
  • společná odpolední svačina
  • spontánní i řízené aktivity dětí
  • soustředění dětí v určené třídě či na zahradě a postupný odchod domů

16.00

• uzavření MŠ

Přehled je pouze orientační.

Josefova širočina ničí poslední ledy.