Plavecký výcvik

Současná představa o tom, jak naučit jedince bezpečně zvládnout a mnohostranně využívat vodní prostředí, vychází z představy plavecké výuky jako procesu, ve kterém si jedinec osvojuje a rozvíjí dílčí a posléze komplexní plaveckou dovednost.

Organizovaná plavecká výuka je pedagogický proces, jehož hlavním cílem je přispívat k harmonickému rozvoji dětí:

• rozvojem pohybových schopností
  • osvojováním nových pohybových dovedností
  • upevňováním zdraví a odolnosti žáků
  • vytvářením kladného vztahu k plavání jako pohybové aktivitě, která je nezbytnou složkou životního stylu

Plavecká výuka přispívá k plnění následujících úkolů ve třech základních sférách tělovýchovného procesu:

1. Ve výuce pohybových dovedností, které jsou předpokladem účelného a bezpečného pohybu ve vodě. Hlavním postupným cílem základního plavání je naučit neplavce plavat jedním způsobem na patřičné úrovni a vytvořit předpoklady pro nácvik dalších způsobů. Neoddělitelnou součástí vzdělávacího obsahu plavecké výuky jsou poznatky a vědomosti z oblasti fyzikálních vlastností vody, principů a zákonitostí pohybu v ní.
  2. V rozvoji pohybových schopností, kdy dochází též k rozvoji funkční zdatnosti, výkonnosti a odolnosti dítěte a k vytváření předpokladů pro další zdokonalování pohybových schopností především vytrvalostního charakteru.
  3. V oblasti výchovného působení, kdy vychováváme cenné morálně volní vlastnosti, dochází k překonávání psychických zábran a stresových situací při výuce a neméně jsou významné i úspěchy, které vedou k posílení sebedůvěry. V průběhu plavecké výuky dochází k vytváření kladného vztahu dítěte k vodě a pohybu ve vodním prostředí, k jeho pravidelnému provozování. Výchovné působení během plavecké výuky vede k zachování zásad společenského chování a dodržování hygienických požadavků.

Cíle:

• osvojit si základní plavecké dovednosti
  • naučit se správně plavat jedním plaveckým způsobem a vytvořit předpoklady pro nácvik dalších
  • osvojit si zásady osobní bezpečnosti při plavání a pobytu u vody

To, co způsobuje plaveckou nedostatečnost, nejsou ani tak špatně osvojené plavecké pohyby, jako neschopnost zvládnout výdechy do vody během plavání a další dovednosti, které nazýváme základní plavecké dovednosti (ZPD). Různí autoři uvádějí různé druhy těchto dovedností. Např. rovnováha ve vodě, dýchání, lokomoční pohyby. Obvykle se uvádí těchto pět skupin činností:

• plavecké dýchání
  • plavecká poloha, vznášení, splývání
  • skoky do vody
  • orientace ve vodě
  • pocit vody

Lépe od hada býti uštknut, než v březnu od slunce ohřát.

Josefova širočina ničí poslední ledy.